Informacje dla mieszkańców

GOSPODARKA ODPADAMI

 
data publikacji:  05-04-2019 | 14:45
data ostatniej modyfikacji:  05-04-2019 | 14:45
data wytworzenia dokumentu:  05-04-2019
autor dokumentu: Elżbieta Popardowska

 

Wszystkie śmieci są nasze! - Dbajmy o czystość!

 

Drodzy mieszkańcy Gminy Podegrodzie!

 

W związku z minionym okresem zimowym, uwidocznił się ogrom śmieci wzdłuż dróg, chodników, poboczy i ścieżek na terenie naszej Gminy. Praktycznie w każdym miejscu pozostawione są papierki, butelki plastikowe lub szklane, opakowania po słodyczach itp. Najprawdopodobniej odpady te pochodzą między innymi z przejeżdżających samochodów, wyrzucane są przez dzieci i młodzież uczęszczającą do szkół oraz rowerzystów. Wobec powyższego zachęcamy mieszkańców i rodziców, aby zwracali uwagę na tego typu zachowanie. Rodziców prosimy, aby uświadomili dzieci jak należy postępować ze śmieciami tzn. wracając ze szkoły nie wyrzucać papierków i opakowań po jedzeniu czy piciu na pobocza dróg oraz chodniki, tylko wrzucać je do koszy ulicznych lub zabierać ze sobą do domów.

Podobna sytuacja dotyczy terenów otwartych wzdłuż rzeki Dunajec, które są bardzo zaśmiecane. Mieszkańcy często wybierając się na spacer bądź przejażdżkę rowerową zabierają ze sobą drobne przekąski czy napoje, po których puste opakowania są wyrzucane w nieprawidłowy sposób. Jeżeli nie ma w pobliżu kosza na odpady tego typu, należy je zabrać ze sobą.

Mając na względzie estetyczny wygląd Naszej Gminy, czyste środowisko jak również zdrowie nas samych zwracajmy uwagę o nie wyrzucanie odpadów do przydrożnych rowów, lasów i innych miejsc.

Co roku Gmina organizuje akcję sprzątania terenu wzdłuż dróg gminnych – uwidacznia ona skalę problemu oraz daje krótkotrwały efekt, ponieważ na miejsce zebranych odpadów wyrzucane są wciąż nowe.

Szanowni mieszkańcy odpady leżące dookoła wystawiają nam złe świadectwo. Pilnujmy, więc sami siebie, ale też nie bójmy się zwrócić uwagi sąsiadowi czy nawet obcej osobie, gdy zobaczymy, że zaśmieca ona naszą okolicę. Spróbujmy zmienić złe nawyki i przyzwyczajenia to jest nasza gmina, nie pozwólmy zrobić śmietnika z miejsca, w którym żyjemy!

 

««« powrót
 
Achiwum BIP Urzędu Gminy Podegrodzie